YO RYU BI 用流美 - primenjivost, tečnost, lepota

 


Princip Yo Ryu Bi 用流美 ustanovio je Kenwa Mabuni 賢和 摩文仁, osnivač Shito-ryu 糸東流 stila, ali može se reći da je on univerzalan za sve stilove Karate-a 空手. Iz tog razloga ga se pridržavamo i mi u Shureiho Karate-u 守礼法空手. Mabuni je u radu sa učenicima insistirao na njegovoj striktnoj primeni. 

I po mom mišljenju ovo je izuzetno važna izreka, naročito danas kada praktičari Karate-a 空手 vole da biraju ili druge podučavaju tehnikama koje izgledaju spektakularno, ne razmišljajući o tome da li one imaju praktičnu svrhu, i da li nakon što ih izvedu ostaju u ranjivom položaju, ne mogu nastave započetu akciju i slično.

Princip označava da tehnika mora biti upotrebljiva - Yo 用, da ima tečan ritam - Ryu 流 i lepotu - Bi 美.

Da bismo u potpunosti razumeli ovaj princip moramo da obrazložimo značenje svakog ideograma pojedinačno.

  • Yo 用: ovaj ideogram znači "primeniti", "upotrebiti" ili "zaposliti". Koristi se prilikom pisanja reči "praktična upotreba", "primena", "iskorišćavanje" itd. Dakle, prvi ideogram označava nešto korisno, ili nešto što ima praktičan smisao.
  • Ryu 流: drugi ideogram znači "strujanje", "tok" ili "protok". Japanci ga koriste kada pišu reči "teče kroz", "prelivanje", "protok vazduha" i slično. U slučaju ove maksime znači da tehnika mora da bude tečna, fluidna nešto nalik talasima ili strujanju vazduha.
  • Bi 美: značenje ovog ideograma može biti lepota ili lepo. U japanu se koristi kada se pišu reči "umetnost", "estetika", "prirodne lepote" itd. Kada je u pitanju Karate 空手 tehnika on označava da ona mora biti lepa, prijatna za oko, odnosno za gledanje.

Kada pokušavate da razumete Kotowaza-u 諺 (japansku izreku) nije dovoljno samo raščlaniti njeno značenje. Potrebna vam je imaginacija, razumevanje skrivenog značenja, možda čak i poznavanje japanske kulture. Ponekad i više od toga (razumevanje kroz dugogodišnji trening na primer). Na našu sreću, Mabuni nam je ostavio usmenu poduku o značenju ove izreke koja se preko njegovih učenika prenela do danas.

Mabuni Kenwa

Savršena tehnika mora imati tri elementa. Najpre, ona mora biti praktična (Yo 用). U suprotnom, koja je svrha njenog vežbanja. Uložite sve svoje napore u jačanju (mentalno i fizički) svakog pojedinačnog pokreta kako bi ga učinili upotrebljivim. Ovo je osnova, prvi korak. Međutim, ovo nije dovoljno da bi tehnika bila perfektna.

Drugo što treba da uradite je da se ona vežba do tačke kada postaje fluidna, tečna (Ryu). Jedan od razloga je to što u većini slučajeva jedna akcija ili tehnika nije dovoljna. Ukoliko se fizički zaustavite u nekom momentu uništićete kompletan napad ili odbranu. Takođe, što je možda još važnije, i mentalno zaustavljanje dovešće do neuspeha. Samo fleksibilan um, um koji se ne zaustavlja, izdaje telu adekvatne komande i prilagodi se trenutnoj situaciji. Jedino tako ćete biti u mogućnosti da u trenu promenite tok akcije, izvedete neočekivanu akciju ili se prilagodite akciji protivnika.

Treći elemenat je lepota tehnike (Bi). Ukoliko ste sposobni da sve ovo napred rečeno ostvarite, a da pritom ne narušite lepotu tehnike, onda će ona zaista biti perfektna. Tehnika može biti praktična i tečna, ali da bi u situacijama realne opasnosti bila elegantna i lepa, to zaista zahteva vrhunsko majstorstvo.

Naizgled jednostavna, primena principa Yo Ryu Bi 用流美 zahteva godine upornog treninga. U ličnom usavršavanju ili u radu sa učenicima na njemu se mora insistirati već od početnog nivoa obuke. Vremenom, zahvaljujući svakodnevnom treningu on će postati sastavni deo praktičara.

Коментари

Популарни постови са овог блога

ZNAČAJ KATA

INTERVJU SA HOHAN SOKEN-OM

MEIRINDO 明倫堂 - prvi institut za izučavanje Karate-a